Menu Menu
Slovenská verzia Deutsch version


Rudi Dolezal & Hannes Rossacher
© ORF
Rudi Dolezal


 


© ORF
Hannes Rossacher


Rudi Dolezal (narodený 5. februára 1958 vo Viedni) a Hannes Rossacher (narodený 16. Októbra 1952 v Steyr) sú od roku 1976 ako režijná a producentská dvojica(DoRo) činný, najprv pre ORF, neskôr tiež pre ARD a ZDF a dnes prakticky pre všetky relevantné svetové vysielacie prípravy: Najskôr televízna práca, napríklad magazín pre mládež "Ohne Maulkorb" (ORF) alebo "Musikszene" (ARD). Neskôr vlastná filmová a video produkčná firma: DoRo Produktion GmbH vo Viedni a neskôr v Kolíne, Berlíne, Londýne a Los Angeles.

Dolezal a Rossacher boli televízneho rozhodujúco prítomný u budovania renomovaného programu PREMIERE, neskôr spoločne s Dieterom Gornym čiže pôvodcovi hudobnej stanice VIVA.

Sú považovaný za priekopníkov v oblasti hudobných videoklipov a dlhotrvajúcich videí a dokumentárnych filmov s prácou pre Queen, Rolling Stones, David Bowie, Michael Jackson, Whitney Houston, Frank Zappa, Bruce Springsteen, Miles Davis, Lou Bega, Bon Jovi, ale tiež od začiatku s hviezdami nemecky hovoriacej scény ako Marius Müller-Westernhagen, Peter Maffay, Herbert Grönemeyer, Nina Hagen, Trio, Udo Lindenberg, H-Blockx, Tic Tac Toe, Die Toten Hosen, Die Fantastischen Vier prípadne s Rakúšanmi ako Falco, Wolfgang Ambros, Rainhard Fendrich alebo Georg Danzer.

DoRo boli skoro všetkými dôležitými filmovými, TV a video cenami medzinárodne vyznamenaný.

Ocenenia

Ako prvý (až doteraz jediný) nemecky hovoriaci režiséri na "Video-Grammy", "Oscara popmusik", nominovaný (za "Miles Davis & Quincy Jones Live At Montreux"), "strieborného leva" (Lion Bronze) v Cannes na renomovanom festivale Werbefilm, mnohé úspechy na medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu ("Gold Camera Award") tiež na filmovom festivale v New Yorku (hlavná cena "Grand Award" za "najlepšiu réžiu") a "Monitor Award" v Hollywoode, Los Angeles, cez "International Teleproducing Society". DoRo's Aids kampaň ("Aids-klipy ") boli v New Yorku vyznamenaný.

Ďalšie ocenenia:

"ECHO", nemeckú gramofónovú cenu, štyri roky v rade (1992-1995) za "Video roka", "Pop-Amadeus" (Rakúsko), tri roky v rade.

Video-Awards ako od MTV tak aj od TV VIVA (Comet).

DoRo: Wien-Film ("1001 Bilder von Wien") boli 1995 ako "Svetovo najlepší turistický film" od C.I.F.F.T. (Comité International des Festivals du Film Touristique) vyznamenaný.

Österreichischer Staatspreis für Film (1996) Silbernes Ehrenzeichen der Republik Österreich für internationales Kulturschaffen (1993)

Dr. Karl Renner Preis za publicistiku

Dva razy víťazi "Zlatej ruže z Montreux" ako prvý Rakúšania za 30 (!) rokov, ktorá je považovaná za neoficiálne majstrovstvá sveta televíznej scény.

Romy 2002 za najlepšiu programovú ideuSpäť na spojené s FalcomMoja zbierka Návštevná kniha Emotional (2002)